We hoefden gelukkig geen extra grote zaal in te huren. Het paste er gemakkelijk allemaal in.
691A9104XWEB
Maar die waren dan ook extra alert!
Ach , erg moeizaam verliep het allemaal niet. Het moeilijkste onderwerp kwam niet echt aan de orde: hoe wordt ons ledental weer groter? Vorige keren wel, maar dat leidde helaas ook niet tot erg wonderbaarlijke ontwikkelingen.
De sfeer was prima. Ons huidige bestuur had er veel plezier in. Er werd heel veel gelachen.
Ik vond dat de prijsuitreiking ook dit jaar wel iets aardigs had:
691A9106XWEB
Een prijs voor het oudste nog schakende lid van de club. Leuk idee! Uitgereikt aan Gerrit. Niet alleen het oudste lid, maar ook een van de trouwste. Hij slaat zelden over. En is ook een principiële schaakliehebber. Paar keer achter elkaar veloren? Geeft niet, het spelletje blijft toch gewoon leuk!
691A9107XWEB
Ook aardig: het gezicht van Thomas. Kennelijk heel verrukt, mooie beker! Het schijnt hem toch nog steeds iets te doen. Mooi ding om naast die andere 30 (?) te zetten. Absoluut een mooie foto waard.
691A9112XWEB
Ook leuk zou het gezicht geweest zijn van de begunstigde bij het in ontvangst nemen van de beker voor het meestbelovende, talentvolle nieuwe lid. Danny dus. Maar die was er niet! Pech.
Besproken onderwerpen:
Het contributiebedrag. Gehandhaafd.
De agenda: afgelopen seizoen door verschillende oorzaken een wat te klein aantal Keizeravonden. Nieuwe agenda zal daar iets aan proberen te doen.
Tussendoor een simultaan organiseren van een sterke schaker van buiten. Bleek bewerkelijk. Omdat Paul nu gepensioneerd is lukt het volgend jaar misschien wel.
Externe resultaten van afgelopen seizoen: heel mooi.
Website : Wie gaat dat overnemen als Eddy binnenkort wegens ouderdom gaat omvallen?
Dit is wat ik me kan herinneren (en wat ik wel kon verstaan). Voor meer details verwijs ik u naar de notulen onder kopje ‘Organisatie’, van Paul. Onze onvolprezen secretaris.
Dank aan ons bestuur, voor al hun werk.
Alle leden een prettige zomer toegewenst, en dan met frisse moed gestart met een nieuw jaar, van onze kleine, zeer oude, doch gezellige schaakvereniging.
En weer hebben ze het gefikst. Nu met een team zonder invallers. Maar weer met een gelijkspel, maar met een gunstige resultaatverdeling. Nu was de stand bekeken bij de eerste drie borden nog steeds gelijk. Dan kijken ze naar de eerste twee borden, en dan wonnen wij. dankzij een overwinning van Thomas. Op naar de finale! Een geweldige prestatie.
Thomas, beker
Mooi dat we door zijn naar de finale en ook ben ik blij dat ik daar deze keer met een vol punt aan mocht bijdragen. Tot nu toe liep de score in mijn externe partijen wat stroef, vooral veel (soms benauwde) remises , een paar nederlagen en dan sporadisch een overwinning. Maar goed, we zijn weer verder. De opening was de Tsjigorin -variant van het Frans, die al aan het eind van de 19e eeuw gespeeld werd. Het leidt meestal tot een soort Koningsindisch in de voorhand. Je zou alleen kunnen betogen dat de dame ontwikkeling naar e2 op de tweede zet wat vroeg is, in de jaren zestig won Robert Fischer heel wat partijen met wit met een dergelijke opzet (zonder meteen De2) dus wellicht was de naamgever in de 19e eeuw zijn tijd ver vooruit.
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (2.De2)
We volgden een tijdje de theorie, pas op zet 11 was eerder 11. b4 gespeeld in plaats van 11. La6.
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (11…La6)
Maar volgens de engine staat het -0,5 voor zwart en de waarderingen voor andere zetten lopen niet ver uiteen. Zelf bekroop me het gevoel dat ik zwart wel wat ver had laten komen op de damevleugel en dat ik er wat eerder a2-a3 in had moeten gooien. Zelf had zwart met 13. b4 ipv 13. Tc8
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (13…Tc8)
licht voordeel kunnen behouden, het stond toen weer ongeveer gelijk. Op zet 14 was dat ook nog beter geweest, op zet 15 was het wel creatief en op het moment zelfs even een niet zo leuke verrassing (zie mijn opmerkingen in vorige verslagen over het “damsyndroom”) maar na rustig nadenken bleek het allemaal mee te vallen.
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (15…b4)
De grootste verrassing bij het invoeren van de partij kwam eigenlijk op zet 18. In plaats van het reeds geplande 18. Pd6 was namelijk 18. Pf6+! beslissend geweest.
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (18.Pd6)
Ik had daar wel even naar gekeken maar zag geen vervolg na 18. gxf6 19. exf6, Ld6. Maar er volgt simpel 20. Lxd6, Dxd6 21. Pe5! met spoedig mat of groot materiaalverlies. Stel je dan eens voor dat ik niet gewonnen had… De andere kant van de medaille is wel dat het vervolg wel boeiend was, mede door de vindingrijkheid waarmee mijn tegenstander zich tegen de koningsaanval nog wist te verdedigen. Toen mijn tegenstander nog aan het nadenken was over 18. Lxd6 was ik niet helemaal gerust op het kwaliteitsoffer na 18.. dxc4 19. Pxc8, Txc8. De zwarte stukken ogen zeer actief de witte dame kan een aanvalsobject worden en mogelijk moet wit daarom wel weer de kwaliteit terugofferen om het zwarte initiatief te beteugelen. Maar gelukkig speelde hij wat anders en greep ik de kans om enthousiast in de aanval te gaan. Echter helemaal recht toe recht aan ging het niet. In de fase na plm zet 20
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (20…Pc6)
brak een spannende en spectaculaire fase aan. Ik kon niet alles precies uitrekenen maar had wel het idee dat ik na een eventueel stukoffers genoeg pionnen zou overhouden. De verbonden vrij pionnen op de c-l en d-lijn gaven wel het idee dat ik genoeg had . Na 26. Le4
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (26.Le4)
was 26.. g6 een betere verdediging geweest al is wit na 27. Dxg5 (dreigt Dxa5) fxg3 28. Dxg3 nog steeds in het voordeel (+3)
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (30…Lb5)
Rond zet 30 had ik ruim voldoende pionnen voor het stuk, maar na verdere afwikkelingen en terugwinnen van het stuk bleven er uiteindelijk “slechts” 2 van over, bij sterk uitgedund materiaal.
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (35.Le6)
Het lastigste moment vond ik nog zet 35. Ik koos uiteindelijk voor 35. Le6 omdat na andere zet, bijvoorbeeld 35. Lg4 zwart 35. fxg3 36. fxg3, Tc3 kan spelen en zwart wint een pion terug.. Toch geeft Stockfish ook na mijn 35. Le6 dezelfde manoeuvre als relatief hardnekkigste verdediging aan.
Thomas Broek – – Stefan Jorritsm (44.a4)
In het eindspel van loper en paard won 44. a6 ook, maar dan heeft zwart nog 44. Pb5 gevolgd door Pa7 al is dat ook op den duur niet voldoende . 44. a4 is volgens de engine het meest nauwkeurig.
De momenten die ik besprak waren een selectie want ik zou bij elke zet wel een variantenbrij kunnen opdissen, maar dat maakt het er niet overzichtelijker op. Rond twaalven vertrokken wij tevreden richting Beemster en nu maar flink in training voor de bekerfinale!
Marc:
Wijker Toren Z – Marc Holla
15 mei 2025
1.d2-d4 f7-f5 2.e2-e4 f5xe4 3.f2-f3 e7-e6
Stelling na 3…e7-e6
In plaats van 3.f3 wordt meestal 3.Pc3 Pf6 en pas later f3 gespeelt. Een nadeel van 3.f3 direct is dat zwart nog geen Pf6 heeft gespeelt, waardoor zwart eventueel Dh4 kan spelen (door f3 is immers de diagonaal h4-e1 verzwakt). Wit vervolgde na 3…e6 met 4.Le3 en Pd2, wat een interessant idee is; ik kende alleen 4.Pc3 en dan bijvoorbeeld 4…Lb4 5.a3 Lc3: 6.bc3: c5. Door het paard naar d2 te spelen heeft de zet Lb4 geen zin meer (en heeft wit dus meer druk op e4), maar ik vind het er toch wat passief uit zien.
De opening is goed verlopen en wit is al in de problemen. De zet 9…a4 koste wel wat rekenwerk, want na 10.Pc5 zou de a4-pion twee keer aangevallen staan. Ik was van plan 10…e5 11.d5 en dan 11…Pg4, en dat leek mij goed voor zwart.
Hier begint de partij te kantelen. Ik was te optimistisch geworden en speelde dit te nonchalant. Ik dacht een paard te winnen, maar dat is niet zo. Ik had hier beter moeten rekenen, want het weghalen van de toren van de onderste rij heeft een prijs. Veel beter was 31…Lc1 met als plan a3.
32.Pe4-g5 Th3-h2 33.Ke2-d3 Th2-g2
Stelling na 33…Th2-g2
Beter was 33…h6 (zoals ook direct na de partij aangegeven door Frank) om de koning wat lucht te geven. Ik rekende na 33…Tg2 op 34.Pge6, maar mijn tegenstander speelde het veel sterkere Pde6, waarna mijn computer de stelling al als gelijk beoordeeld. Mijn voordeel is hier dus al weg.
34.Pd4-e6 Tg2-g3 35.Kd3-e2 Tf4-f5
Stelling na 35…Tf4-f5
Tja, ik had Tg7: niet eens gezien… De beoordeling gaat nu van gelijk naar veel beter voor wit, en zwart zal moeten vechten voor een remise.
Wit speelde hier Tg3:, maar de toren staat beter op f7 dan op g3. Vanaf f7 kan de toren gemakkelijk naar a7 om de zwarte pion tegen te houden. Mijn computer vindt de stelling na 40.Tg3: weer gelijk.
40.Tg7xg3 La3-b2 41.c4-c5 a4-a3 42.Tg3-b3 Tf7-e7
Stelling na 42…Tf7-e7
Een vergissing, na 42…Ta7 of 42…a2 was de stelling gelijk gebleven. Wit had nu kunnen winnen met 43.Tb3-b8-a8, maar na het gespeelde 43.c6 is het weer gelijk.
6 ( zegge zes!) schakers aanwezig. Tjonge. Terwijl er echt wel wat belangrijks op het spel stond. Een soort Ajax-PSV, laatste speeldag. In ons geval Thomas-Ron. Het gaat maar liefst om het kampioenschap Aris De Heer 2025. Thomas’ voorsprong is nog net niet voldoende. Als hij vanavond zou verliezen gaat het kampioenschap aan zijn neus voorbij. Zo te zien zit hij daar niet mee. Hij heeft er al genoeg op zijn naam staan. En Ron is duidelijk van plan eens even af te wijken van zijn repertoire, in de hoop daarmee zijn tegenstander een beetje uit diens doen te krijgen. Hij speelt nota bene Scandinavisch. Waarop Thomas het m.i. eigenaardige 2 Pc3 antwoordt. Hij denkt waarschijnlijk : ‘Wil jij onze gebaande paden ontwijken, OK, daar zal ik je dan bij helpen.‘ Als iemand anders dit gespeeld zou hebben, zou ik hier afkeurende reacties geventileerd hebben. Maar ja, als Thomas dat speelt, kan ik maar beter even het zwijgen ertoe doen. Na 2. … d4! 3. Pe2 e5
Thomas – Ron (3…e5)
is zwart het nadeel van de zet minder nu al kwijt!
Danny tegen Paul moet ook al gauw zelf gaan nadenken, want theoretische steun is hij al gauw kwijtgeraakt. Het wordt al snel best even spannend.
Danny – Paul (11.Lg5)
11. … Tad8 Kan wit op e4 slaan, denk ik dan even.
Ook bij Gerrit – Frank zie ik een levendige stelling. Frank lijkt een beetje beter te staan maar Gerrit probeert echt wel leuke dingen te bedenken.
Gerrit – Frank (14.e5)
Ik weet niet of Ron wel goed genoeg profiteert van zijn kado gekregen sterke centrum. Rond zet 18 denk ik dat wit toch best nog wel meedraait.
Thomas – Ron (18.f4)
Ben benieuwd wat Ron nu gaat verzinnen. g5 voorbereiden?
Danny raakt een pion achter. Maar probeert een aanvalletje op te zetten. Even lijkt Paul in zijn knollentuin. Rustig dreigingen pareren, zijn stukken sterk opstellen en dan ooit van die pluspion gaan profiteren. Maar Danny bedenkt nieuwe verwikkelingen, en die zijn niet mis. Wellicht dat hier Paul de beste mist.
Danny – Paul (18…De5)
Wat gaat Dh6 uitrichten? Wint wit die pion terug op de damevleugel?
Bij Gerrit lijkt Frank het initiatief over te gaan nemen. Een flink opgerukte vrijpion met een dubbele toren ter ondersteuning,
Gerrit – Frank (25.c3?)
Bij Ron zie ik dat Thomas toch weer tegenactie uit zijn toverhoed tevoorschijn haalt. Het zal niet !
Thomas – Ron (23.b4)
Bij Paul dat die zijn pluspion kwijt raakt.
Bij Frank dat die zijn vrijpion niet zo gauw tot gelding zal kunnen brengen.
En ik zie dat in deze laatste speelronde er niet alleen weinig deelnemers zijn, maar ook dat de vechtlust van de wel aanwezigen snel wegebt. Overal wordt al om 22.00 uur tot remise besloten. Alleen bij Ron-Thomas is dat nog van belang voor de eindstand.
Erg gefeliciteerd Thomas! En voor ons clubje wel goed dat je eindzege toch niet volautomatisch tot stand kwam. Dat zal jou eigenlijk toch ook wel plezieren.
Thomas – Ron (26.Txa7)
Wit staat wat beter, maar heeft aan remise voldoende
Danny – Paul (24…Td1+)
Remise. Duidelijk!
Gerrit – Frank (27.Kf1)
Remise. Begrijpelijk, als het voor de eindstand niets uitmaakt. Veel heeft zwart niet.
Nu de artiesten zelf nog even op het podium:
Danny:
De laatste ronde alweer, voor wat voor mij een half seizoen was, ongeveer, sinds ik begon ergens in november 2024. Inmiddels al veel mogen leren, en ik blijf nog veel nieuwe dingen zien. Ik leerde ooit hoe het paardje beweegt tijds corona en speelde sindsdien hier en daar nog eens wat maandjes online. In november vorig jaar pakte ik het weer eens op en dacht dat ik het toch wat serieuzer moest nemen met mijn lidmaatschap bij Aris de Heer en wat boeken. Ik heb het idee dat de klassieke partijen op de vereniging mij van alles het meeste gebracht hebben, de lange partijen en het visualiseren van de stellingen zijn een goede voeding voor mijn ontwikkeling. Vanavond mocht ik tegen Paul, de beker held. Oppassen dus.
Een redelijk scherpe partij met aan het begin een kleine plus voor mij en na de opening voor Paul. Maar eigenlijk stond het 2 uur lang gelijk. Met een accuracy van 96,5 voor mij en 96,6 voor Paul mogen we terugkijken op een hele solide partij waar we beiden niet echt de weg vonden naar een aanval. En gefeliciteerd Thomas met het kampioenschap!
Paul:
5 Le7 van mij was niet echt briljant
Danny – Paul (5…Le7)
ik had 9. Lg5 verwacht, waar ik toch een beetje bang voor was
Danny – Paul (8…d5)
9. 0-0 ?
Danny – Paul (18…De5)
achteraf was 18. … Te8 beter ipv 18. … De5
Danny – Paul (19…Da1+)
Danny – Paul (19…Da1+ )
natuurlijk eerst Da1 ipv Dg7
Voor de rest ging het gelijk op.
Thomas:
Waren in andere jaren de verschillen al niet groot, dit jaar was het helemaal een “fotofinish”. En evenals tegen Marc vorig seizoen maakte ik tegen Ron benauwde momenten door. De opening was Scandinavisch maar ging al gauw over in een Van Geet. ( 1 Pc3)
Dit is op zich een prima opening, maar je moet met wit wel oppassen om niet positioneel een beetje klem gezet te worden. Een manier om wat spel te houden is 4. g3 later gevolgd door f2-f4 hoewel het gespeelde 4. Pf3 ook nog wel bekend is uit de praktijk.
Thomas – Ron (4.Pf3)
Ik speelde 6. b3 in eerste instantie om de loper op c4 te zetten maar na zwarts 6.. g6
Thomas – Ron (6.b3)
beviel 7. Lxc4, Lxc4 8. bxc4, d3!? me niet zo. Wel is het na 9.c3 onduidelijk of de d-pion sterk is of juist belegerd kan worden middels korte rochade, Pf3-e1 en Df3. Voorlopig denk ik dat dat een zo omslachtig en tijdrovend plan is dat je wel een enorm goede positiespeler moet zijn om dat te doen.
Er volgde een vrij lange fase waarin ik zoekende was naar een manier om uit deze toch wat verstikkende situatie te komen, me af en toe ook afvragend waar en hoe het zo mis heeft kunnen gaan. Terzijde, de engine geeft eigenlijk gedurende een groot deel van de partij voordeel voor zwart.
Thomas – Ron (8…De7)
Een iets mindere zet van zwart was 8. De7 waar Ron zelf ook ontevreden over was en hij vond 8. c5 bete. Alleen 8.. h5 schat het platte analysehulpje nog iets hoger in, daarom twijfelde ik ook regelmatig om zelf h2-h4 te spelen. Ik had namelijk het idee dat ik daarom, als mens van vlees en bloed, zwart juist aanknopingspunten voor de aanval zou geven. Uiteindelijk kwam toch h7-h5 en moest het damepaard(!) voor straf in de hoek gaan staan.
Thomas – Ron (13…h4)
Uiteindelijk toen het koningspaard (!) op de damevleugel was beland kwam er wat lucht. Na manoeuvres die eindeloos leken te duren kon ik het bevrijdende f2-f4 spelen op zet 18.
Thomas – Ron (18 f4)
Na wat afruilen en het tijdelijke pionoffer op de damevleugel kon ik wat spel creëren en werd zwarts koningsstelling ook wat onveiliger. Toen Ron remise aanbood, stond ik inmiddels ook wat beter.
Thomas – Ron (26.Txa7)
Ik zou waarschijnlijk 27. Ta8+, Kc7 28. Txd8, Txd8 29. exf5, gxf5 hebben gespeeld en volgens de engine heeft wit na 30. Dh5 een voordeel van ruim +1 maar dat was wel na geruime tijd onder de nullijn. Wit heeft wel een betere pionnenstructuur maar het materiaal begint sowieso uitgedund te raken en ik vraag me af of dat in een ”must win “situatie voldoende was geweest. Gelukkig dus met een banddikte kampioen al heeft Ron het me bijzonder lastig gemaakt!
Ron:
Thomas is de terechte kampioen. Je weet ik speel normaliter niet Scandinavisch. Het werd direct Van Geet opening. Daar weet ik wel iets van. Ik wist dat je dus f6 kunt spelen en daarna Le6. Vervolgens weer op eigen kompas’
Thomas – Ron (5…Le6)
Thomas speelde als gebruikelijk op zijn eigen originele wijze, maar ik had gelijk wel gevoel dat ik beter stond. Over De7 was ik achteraf niet tevreden.
Thomas – Ron (8…De7)
Gelijk c5 is beter, als Thomas dan zelfde plan volgt als in de partij (aansturen op f4) heb ik tempo meer. Ik kreeg vervolgens zeker kansen op meer voordeel (o.a. h3 spelen). Maar vervolgens gaf ik hem toch de kans om terug te komen, het wordt opeens weer plus voor hem. Op eind staat hij duidelijk beter, al dachten wij eerst dat het nog wel gelijk was.
Thomas – Ron (26.Txa7)
Remise-aanbod werd door hem gelijk geaccepteerd. Thomas wederom kampioen! Verdiend en van harte gegund.
Zo, dat was alweer een heel seizoen Keizer. Minder rondes dan voorheen. Wat mij betreft iets te veel minder.
Resteert me nog dank uit te schrijven voor al het werk dat Martin voor de schaakclub verricht (evenals Frank, en Paul). Martin was vanavond oneven maar had natuurlijk nog wel wat te doen: het materiaal controleren.
Verslag Bekerwedstrijd Aris de Heer – Santpoort Door Martin, secondant-webmaster
Ik ben nou niet bepaald de aangewezen persoon om dit te vertellen, maar toevallig werden er twee Engelse en één Schotse partij gespeeld. Met mijn half-Schotse vrouw en mijn voorliefde voor het Engels kan ik toch wat commentaar geven! Helaas kwam mijn tegenstander niet naar Middenbeemster. Hieronder een “live” verslag (zonder engine) van de partijen. Voor verbeteringen: reageer vooral onderaan dit artikel!
Thomas – Mick Mulder Standaard Engels tegen 3. d5, toch wel in de mode dit jaar.
Engels is een positionele opening waarbij wit veel keuzes heeft:
Waar komt de zwarte loper te staan?
Waar ontwikkel je de a-toren?
Zet je druk op de open c-lijn met snel b4, of ga je rustiger b3–Lb2?
Voor zwart geldt: * Waar zet ik mijn paarden? * Speel je c6 maar blokkeer je het damepaard? * Probeer je de witte loper te ruilen via Le6, Db7, Lhe? Dat kost veel tijd is het dat waard?
Paul Verkooijen – Jelle van den Broek Wit speelt damegambiet, maar dit belandt in een voor mij bekende Engelse stelling. Paul speelt goed in op zijn gebrek aan wedstrijdritme: hij houdt het simpel en stelt snel dameruil voor. Helaas kan wit niet aannemen; de tweede bordspeler blijkt vertraagd en mogelijk absent. Er móet gewonnen worden.
Danny Boots (debutant) – Rob de Roode Het is duidelijk dat Danny veel leert: hij schakelt moeiteloos van e4 naar een passieve Schotse opening als zwart. Toch is ervaring cruciaal in lange partijen. De dynamiek tussen openingszetten en tactieken zit soms in je vingertoppen. Ik vind Lg5 voor wit daar een goed voorbeeld van—duizenden partijen waarin dit voorkomt, maar alleen aan tafel met 1:40 op de klok komt de zwakte écht bovendrijven. De loper verdedigt niet mee, en na Le7 moet je elke zet controleren of je e4-pion niet geslagen wordt.
Vanavond is de witte e4-pion lesgeld voor onze debutant. Wie weet of hij zijn “studieschuld” ooit terugbetaalt?
Bord 1 (zet 7) Wit kiest voor de dubbele diagonaal: b3–Lb2. Zwart wil ruilen, maar wit speelt Te1 en Lh1 om dat te voorkomen. Zelf won ik hier weleens mee, maar die loper op h1 lijkt mank en kan door thema’s zorgvuldig te kiezen eigenlijk nooit écht meedoen. En als je niet wilt ruilen met de andere witte loper: wat dan? Een paardruil is onmogelijk en pionwinst meer geluk dan wijsheid.
Eens kijken of ik vanavond Engelse les krijg…
Helaas kwam mijn partij niet verder dan één zet. Mijn enige externe overwinning is een regelmentaire.
Bord 3 (Paul) Wit hergroepeert en speelt Dd1—duidelijk dat hij wil winnen. Maar Paul kiest voor Dh5 en kondigt hiermee een koningsaanval aan. Uitstekend tegen het Engels, al kost zoiets veel tijd en waarschijnlijk nog een paar wilde zetten.
Bord 4 (zet 10) Onze student staat na een uur spelen een pion achter, heeft twee stukken geruild en geen centrumpionnen meer. Plannen in de war, geen logische opbouw en stukken staan ongemakkelijk. Zwart heeft initiatief, maar nog geen stukken voorbij de zesde lijn. Het echte schaken begint nu: elke zet is tactisch, en zwart moet risico’s nemen om te winnen.
Les 2 voor Danny: hoe houd je het hoofd koel met een pion achterstand en verloren initiatief?
Bord 1 (zet 14) Thomas speelt f6 en e5—een pionnenketen tegen Lb2, terwijl de andere loper op h1 tegen drie paarden aankijkt. Lh6 dwong Te1 af, maar met Pf3 (in plaats van e3–Pf2, zoals ik graag doe) staat de toren klem. Met …Lb4 veroorzaakt zwart meteen problemen. Nog niet dodelijk, maar wit moet wel ergens heen. Nee, dit was niet de bedoeling… kan ik uit ervaring zeggen.
Bord 4 (zet 15) Lesgeld betaald: dames en een toren geruild. Zwart heeft geen ontwikkelde stukken meer. Lc8, Pb8 en Ta8 lijden allemaal onder Pb5! C6 en a6 zitten dicht, de gewonnen torenlijn kan voorlopig niet ingezet worden. De pion op b7 wankelt en de loper op c8 kan niet uitrukken. Geeft dit voordeel? Mijn gevoel zegt ja, maar hoe precies? Staat het echt vast? Gaat zwart in tempodwang? Genoeg om slechte zetten uit te lokken…
Bord 3 (zet 13) Paul voelde de bui hangen en ruilt dames. Kan wit rustig afwachten, of speelt hij na …16… Pxe5 f4 om te winnen?
Bord 1 (zet 14) Na 1,5 uur spelen heeft …Lb4 ervoor gezorgd dat wit de zwarte lopers moest ruilen. Nu de zwarte loper op h6 hulpeloos staat, wint de dame een pion. Wit had dit niet gepland, en het lijkt dat Pc5 de beste zet was. Hij is gedekt, maar vervolg zetten lijken niet voorbereid. Mijn gevoel zegt dat die nu ongedekte pion op b7 giftig kan zijn voor het paard.
Bord 3 (zet 14) Geen f4, meer ruilvarianten dienen zich aan. Paul manoeuvreert ons naar een onbedreigde bekeroverwinning, zo lijkt het.
Bord 4 (zet 16) Danny kiest Te3; hij denkt zeeën van tijd te hebben na Pb5, maar niet overmoedig worden. Een pionoffer is snel gedaan als je al een pion extra hebt, en brengt je in problemen!
Bord 3 (zet 18) Wit speelt Td5 en zet zwart onder druk. Als zwart zou ik lang nadenken of dit goed of slecht voor wit is. Doel is de e4-pion op te eten zodat Lg2 eindelijk mee kan doen. Is …c6 niet genoeg om dit de kop in te drukken? Er zijn nog genoeg kandidaatzetten: Te8, Pc4… Paul kiest …c6, maar zijn trillende hand verraadt dat hij niet gerust is op de geïsoleerde pion die ontstaat. Tad1 lijkt te langzaam; de toren op d5 is kwetsbaar. Toch Tad1?! …Ld6! Als wit wil winnen, moet het nú gebeuren. Maar hoe?
Bord 1 (zet 21) Zwart slaat op b7 en ruilt de Lh1 tegen een paard om de boel bijeen te houden. Oef… spannend!
Op bord 2 is de tijd verlopen—jammer dat dit waarschijnlijk het verschil maakt. Bij gelijke stand bepaalt de hoogstgeplaatste bordoverwinning het resultaat: als Thomas remise speelt, geeft bord 2 ons voorsprong. Paul of Danny sleept het dan binnen met een remise.
Bord 3 (zet 25) Na ruil komt niet altijd huilen. Zwart ruilt af, de aanval stokt en Paul biedt strategisch remise aan. Wit wijst af en toont dat hij móet winnen: snel b4. Weinig zwaktes voor zwart, maar wit voelt zich sterker. Ik hou van zulke moedige keuzes: bereid zijn op je bek te gaan, hè? “Desperate times call for desperate measures.”
Bord 4 (zet 18) Les 3 voor Danny: remise maken! We hebben er zeker één nodig. Danny wint de pion hard terug en houdt zwart in de tang. Na pionwinst moet hij remise aanbieden… … Ah, jammer, zwart kent de klappen van de zweep en speelt direct …Le6. We zijn er nog lang niet! “It’s not over till the fat lady sings.”
Bord 3 (zet 29) Wit zoekt een gunstig eindspel: f4 gespeeld, e5 versterkt Lg2. Paul heeft nog 43 minuten; geen foutjes permitteren.
Bord 1 Geen grote problemen, al zijn de geïsoleerde pionnen op c- en a-lijn zorgenkindjes. Thomas’ partij is wat “onkarakteristiek gedegen”—niet bepaald de tactische dynamiek die zijn stijl kenmerkt.
(22:27) Santpoort speelt sterk, gedegen en bijna foutloos. Ik vind het minder overtuigend: Paul en Danny’s tegenstanders snappen dat ze móeten winnen.
Als Thomas verliest, mogen bord 3 en 4 niet verliezen; sterker nog, één van hen moet winnen. Dat zie ik nu niet gebeuren. Ik vertrouw nog het meest op bord 1—een bijna 0.0-evaluatie.
De klok staat op alle borden in ons voordeel, complimenten Danny! De sfeer is gespannen, maar op geen enkel bord zien we grote aanvallen.
Bord 3 Paul gaat met 40 minuten de eindfase in. Wit heeft betere kansen, maar is het genoeg?
Bord 4 Pion terug, maar zwart is beter ontwikkeld. Tc3 leidt wel tot pionwinst, maar de toren staat slecht. Gaat zwart daar met klein voordeel de eindfase in? (Zet 24) Zwart wint weer een pion dankzij de toren op c3 die niet genoeg druk uitoefent. Danny haalt hem weg—maar is het nu “too little, too late”?
Bord 3 Na verder ruilen heeft wit zijn centrumvrijpion, maar weinig manoeuvreerruimte. De koning op een zwart veld is bijna niet weg te jagen. Remise komt dichterbij, maar opletten blijft geblazen!
Bord 1 Thomas combineert verdediging met tegendruk—goede keuze. Wit moet op zijn tellen letten; hij duikt onder de 15 minuten.
Bord 3 (zet 36) Lopers geruild: toreneindspel. Er is altijd wat om op te letten!
Bord 4 Lastig, heel lastig om hoofd koel te houden.
Om door te gaan mogen Thomas en Paul niet verliezen.
Bord 3 (slotfase) Elke koningzet is een dreiging én een zwakte. Ik waag me er niet aan, maar vermoed remise. Paul speelt op ervaring en vermijdt koningsvorken.
Zo’n stelling voelt als een wandeling door een mijnenveld op een zonnige dag: overzichtelijk maar gevaarlijk.
Maar Paul vind de echte zwakte (de vrijpion). Hij zet hem vast met zijn koning en heeft net iets meer ruimte met zijn toren. Heel secuur zet de toren losse pionnen onder druk en wit moet al snel kiezen welke te verdedigen.
De extra pion op de koningsflank kan doorbreken en de situatie wordt voor wit al snel onhoudbaar. Hij geeft op! en daarmee wordt het 2-0!
Bord 1 (slotfase) Thomas zijn tegenstander komt in tijdnood maar staat nog een pion voor. Tijd om te laten zien waarom hij op bord 1 speelt. Zenuwen spelen mee: een simpel schaakje (Da1) kost hem 1:30, nog 3:40 over. Remise of winst? De klok gaat essentieel ‘m worden. Pion achter en de enige zwakte— de geïsoleerde b-pion— wordt niet bedreigd.
Hij weet wat hij doet, maar foutloos? De witte dame gaat op avontuur, Thomas vindt originele verdediging: Tc7 Db5… maar een misrekening: Tc8! Dameverlies voor Thomas, oef… en hij geeft op.
Daarmee is het beslist want ongeacht de uitslag op bord 4 zijn we door. Dit doordat er bij een 2-2 uitslag er naar de eerste 3 borden gekeken wordt, en dat is in ons voordeel. We zijn door!
Verslag en commentaar van Thomas Natuurlijk ben ik vooral blij dat we door zijn naar de volgende ronde, alleen vind ik het jammer dat ik daar zelf niet aan heb kunnen bijdragen deze keer. Na de opening was ik zoals wel zo vaker meer dan tevreden over mijn stelling en dacht mijn tegenstander behoorlijk klem te hebben gezet. Totdat hij een bevrijdend pionoffer zag waarna het stellingsbeeld drastisch wisselde waarna ik wat gedrukter kwam te staan. Na nog wat onnauwkeurigheden werden de moeilijkheden groter en nadat ik verzuimde naar een (slechter) eindspel af te wikkelen besliste een kleine combinatie. In de Bremer variant van het Engels volgden we minimaal 11 zetten de theorie. Pas op zet 12 was 12. Lh3 een zet die ik niet meer in de databanken kon terugvinden. Wel gespeeld waren bijvoorbeeld 12.. a5, 12. Pd5 en 12. Tfd8 Overigens vindt het variantenmonster 12. Lh3 een van de betere mogelijkheden maar er is dus blijkbaar nog veel speelbaar in deze stelling. Datzelfde variantenmonster vindt overigens ipv 15.. De7 ,
Pd4 beter met als mogelijk vervolg 16. Lxd4, exd4 17. Pc5, Lxc5 18. Txc5 , c6 en zwart staal een fractie beter. Na 18. Pc5 heb ik lang naar 18..Pd4 gekeken. Hoewel dat objectief niet de beste is, blijft zwart wel wat actiever dan in het partijverloop. Na 19. Pxb7 was ik 19.. Td7 van plan, uiteindelijk koos ik voor 18. Lc8 omdat ik toch de witte koningsloper wilde afruilen. Een kwestie van verkeerde taxatie blijkbaar. We waren het er over eens in de analyse na afloop dat het in de fase daarna allemaal nog een tijd binnen de remise marge was, maar dat het voor wit prettiger spelen was dan voor zwart. En de tijd tikte wel voor mijn tegenstander harder weg dan voor mij. De grootste fout was 32. Da1+ terwijl een uitnodiging tot het ingaan van een beter eindspel met 32.. Dd5 betere praktische kansen had geboden, zeker toen mijn tegenstander nog maar 3 a 4 minuten had. Ook zaten er dan afwikkelingen naar een paardeindspel. Weliswaar met een pion minder, maar recentelijk nog tijdens het Voorjaarstoernooi te Purmerend wist ik zo’n eindspel met enige moeite te keepen. Hierna ging het helemaal rap bergafwaarts, de kleine combinatie met Tc8+ had ik in mijn vooruitberekening gemist. Maar goed we zijn nog in de race en dan hopelijk wel de kansen grijpen!
Partij en commentaar Danny Ik mocht als vierde man invallen in het bekerteam, een eer natuurlijk en een mooie ervaring. Helaas zorgde de spanning voor een klein openingsslippertje, die ik gelukkig vrij snel weer recht kon zetten. Uiteindelijk wist mijn tegenstander met 95% accuracy in het eindspel de overhand te pakken. Ik was zelf niet ontevreden over mijn spel, op een paar zetten na. Ik scoorde 88%. Door het gelijkspel telde onze pot niet mee voor de eindscore, maar dat maakte de ervaring niet minder want daar kwam ik na zo’n vier uur schaken om 23:50 pas achter.
Loper g5 gaat hier natuurlijk niet, maar met hartslag 180 werd het mij iets te veel hier. Ik werd wat blind en dacht toen in een opwelling dat het verschil tussen lopen f4 of loper g5 niet zoveel uitmaakte. Echter, zeker omdat ik vaak schots speel, is lopen f4 hier veel logischer, of een rustig zet als toren e1. Nxe4 9. Bxe7 Qxe7 10. Nxe4 Qxe4 11. Bf3 Qe7 12. Re1 Qxe1+ 13. Qxe1
Van alle varianten die ik doorgerekend had hoopte ik dat mijn tegenstander voor deze verleidelijke keuze ging. Ik krijg hierdoor in ruil voor mijn pion een betere stelling en kon zo ook mijn pion weer terugwinnen. Rxe1+ 14.Rxe1 Kf8 15. Nb5 Na6 16. Re3 Rb8 17. Rc3
Pxa7 gaat hier niet, want na loper d7 gevolgd door c6 zou het paard verloren gaan. Met toren c3 win ik mijn pion terug. c6 18. Nxd6 Be6 19. a3 Ke7 20. Ne4 h6 21. h4 Rd8 22. Kf1
Tot nu toe ging het eigenlijk geheel gelijk op, maar ik had hier al g3 moeten spelen om mijn pion te ondersteunen. Rd4 23. Ke2
Dit is een fout van mij, ik zag f5, waardoor mijn pion op h4 hangt, niet aankomen. We hadden hier nog geen tijdsnood, maar zo’n 20+ minuten over. Het pionnenspel kan mij nog wel eens in de war brengen omdat ik deze zetten over het hoofd zie als ik niet genoeg de tijd neem. f5 24. Ng3 Rxh4 25. Re3 Kf7 26. Rc3 g5 27. Kd2
Hier is het belangrijk om de koning actief te houden, op e3 of d4. Ik zette hem hier neer om mijn loper vrij te krijgen en schaakjes te voorkomen, maar dat is hier van minder belang omdat er een pion op de h-file wordt klaargestoomd. Daar wilde ik via de eerste rang heen, maar dat duurt te lang.
Mijn tegenstander speelt het goed uit. Gelukkig is mijn boek ‘Silman’s complete endgame course’ door Jeremy Silman afgelopen week op de deurmat belandt, dan kan ik daaraan werken. Goed om de volgende ochtend te lezen dat we toch door zijn naar de halve finale dankzij de mooie overwinning van Paul!